Kontaktní osoba: Jiří Henych
Nanostrukturní oxidy vybraných kovů (např. Ti, Ce, Mn, nebo Fe) vykazují výjimečnou spontánní či světlem indukovanou reaktivitu a katalytickou aktivitu umožňující mnohé chemické reakce a přeměny probíhající na jejich povrchu. To je dáno unikátními fyzikálně-chemickými vlastnostmi (např. acido-bazickými či redoxními), které často velmi úzce souvisí s velikostí jednotlivých krystalů.
Těchto vlastností lze využít v mnoha environmentálně a biologicky orientovaných nanotechnologiích např. k rychlému a účinnému odstraňování a dekontaminaci toxických látek z vody či vzduchu. Vysokou reaktivitu tyto oxidy vykazují např. vůči organofosfátovým bojovým chemickým látkám (Soman, Sarin) a pesticidům (např. Chlorpyrifos), ale i vůči jiným látkám, jako jsou léčiva ve vodách (např. sulfonamidová antibiotika - viz obrázek 1a), či látky narušující hormonální funkce živočichů i člověka (např. bisfenol S).
Obr. 1: (a) hydrolytické štěpení sulfonamidového antibiotika na povrchu CeO2 poskytující různé degradační produkty, (b) defosforylace molekuly p-nitrofenyl thymidin monofosfátu katalyzovaná nanočásticí CeO2.
Vysoká reaktivita nanooxidů je také velmi zajímavá pro biologické a medicínské aplikace. Např. oxidy ceru vykazují tzv. multi-enzymatickou mimetickou aktivitu, tzn. že jsou schopny katalyzovat reakce, které v biologických systémech katalyzují přirozené enzymy, jako jsou oxidázy, peroxidázy, katalázy, superoxo-dismutázy či fosfátazy, jak ukazuje obr. 1b.
Pro přípravu reaktivních nanooxidů vyvíjíme nenáročné syntézní postupy a detailně studujeme jejich vlastnosti a reaktivitu s cílem popsat a objasnit mechanizmus vybraných environmentálně a biologicky relevantních reakcí. Kromě jednosložkových a směsných oxidů připravujeme i nanokompozitní a hybridní materiály např. s uhlíkatými nanostrukturami (grafen, grafenoxid, nanodiamanty), 2D materiály, či fotoaktivními molekulovými klastry.
Obr. 2: Snímky nanokompozitního materiálu tvořeného nanočásticemi CeO2 deponovanými na grafenoxidu pořízené transmisním elektronovým mikroskopem.
Jsme plně vybaveni pro hydrotermální, srážecí, mikrovlnné, sonochemické a solid-state laboratorní syntézy, ale využíváme i vysokoobjemové reaktory (15, 50, 100 L) při zvyšování měřítka vybraných syntéz. K přípravě nízkodimenzionálních struktur (včetně grafenu nebo kvantových teček) metodou top-down a sonochemickým syntézám využíváme dva vysoce výkonné ultrazvukové systémy (1kW a 2kW) s vodou chlazenými reaktory a kontrolou teploty (obr. 3).
Obr. 3: (a) 1 KW sonifikátor s vodou chlazeným reaktorem a kontrolou teploty pro sonochemické reakce a delaminaci 2D materiálů, (b) snímek ultrazvukem připraveného grafenu pořízený transmisním elektronovým mikroskopem.
Ke studiu nanomateriálů využíváme špičkových elektronových mikroskopů (SEM a TEM) s prvkovým mapováním, moderní mikroskop atomárních sil (AFM), nebo různé spektroskopické metody (FTIR, Raman, UV-Vis). Pro studium reakčních mechanismů (foto)degradačních reakcí kombinujeme metody HPLC/DAD, GC-MS a in situ/Operando DRIFT spektroskopii (viz obr. 4).
Obr. 4: Operando DRIFTS setup, umožňující komplexní studium katalytických procesů a reakcí na povrchu pevných látek s následnou analýzou a kvantifikací plynných produktů.
Úzce spolupracujeme s Fyzikálním ústavem AV ČR, v.v.i. (výzkum nanodiamantů), s Univerzitou J.E. Purkyně v Ústí nad Labem (degradace environmentálních polutantů a nové aplikace oxidu ceričitého), Vojenským výzkumným ústavem v Brně, s.p. a Státním ústavem jaderné chemické a biologické obrany, v.v.i. (degradace bojových chemických látek), univerzitou v Uppsale (studium fotoindukovaných povrchových chemických reakcí in situ), Bulharskou akademií věd (nanostrukturní oxidy), univerzitou Alcalá (dekontaminační katalytické materiály) aj.
Publikace
- J. Henych, M. Šťastný, S. Kříženecká, J. Čundrle, J. Tolasz, T. Dušková, M. Kormunda, J. Ederer, Š. Stehlík, P. Ryšánek, V. Neubertová, P. Janoš. Ceria-catalyzed hydrolytic cleavage of sulfonamides. Inorg. Chem. 2024, 63, 2298-2309.
- J. Henych, M. Šťastný, Z. Němečková, M. Kormunda, Z. Šanderová, Z. Žmudová, P. Ryšánek, Š. Stehlík, J. Ederer, M. Liegertová, J. Trögl, P. Janoš. Cerium-bismuth oxides/oxynitrates with low toxicity for the removal and degradation of organophosphates and bisphenols. ACS Appl. Nano Mater. 2022, 5, 17956-17968.
- J. Henych, M. Šťastný, J. Ederer, Z. Němečková, A. Pogorzelska, J. Tolasz, M. Kormunda, P. Ryšánek, B. Bażanów, D. Stygar, K. Mazanec, P. Janoš. How the surface chemical properties of nanoceria are related to its enzyme-like, antiviral and degradation activity. Environ. Sci.:Nano 2022, 9, 3485-3501.
- J. Henych, M. Šťastný, Z. Němečková, K. Mazanec, J. Tolasz, M. Kormunda, J. Ederer, P. Janoš. Bifunctional TiO2/CeO2 reactive adsorbent/photocatalyst for degradation of bis-p-nitrophenyl phosphate and CWAs. Chem. Eng. J. 2021, 414, 128822.
- J. Henych, Š. Stehlík, K. Mazanec, J. Tolasz, J. Čermák, B. Rezek, A. Mattsson, L. Österlund. Reactive adsorption and photodegradation of soman and dimethyl methylphosphonate on TiO2/nanodiamond composites. Appl. Catal. B-Environ. 2019, 259, 118097.