Velký mezinárodní projekt zaměřený na dekontaminaci se rozbíhá

Před časem jsme zveřejnili zprávu o udělení významného ocenění pro technologii COUNTERFOG, která umožňuje rychlou, hromadnou a efektivní dekontaminaci – a to i velkých objektů, jakými jsou např. sanitky (aktualita ze dne 14. 2. 2023).

Ocenění za projekt COUNTERFOG

Praktická ukázka dekontaminace.

Obecná naléhavost tématu dekontaminace podpořená i zkušenostmi z pandemie COVID-19 dala nyní vzniknout novému mezinárodnímu projektu StBernard, který je financován evropskou grantovou společností Horizon Europa. Do projektu je zapojeno 19 institucí napříč Evropou a jejich téma dekontaminace sahá od detekce kontaminovaného prostředí např. i pomocí dronů, přes chemickou analýzu toxických látek, záchranné práce až po samotnou dekontaminaci. A to nejen povrchů, ale i osob anebo i zvířat, např. těch záchranářských. A právě to dalo projektu jeho specifické jméno.

Ústav anorganické chemie AV ČR, v. v. i. (ÚACH) je jednou z institucí, která se do projektu zapojí. Jejím úkolem je vyvíjet nanotechnologie pro zachycení a chemickou degradaci znečišťujících látek. Bude se jednat o např. o nanomateriály pro sorpci, reaktivní sorbenty pro rozklad pesticidů a vysoce toxických látek. Zabývat se bude i degradací bojových chemických či biologických látek či eliminací kontaminace radionuklidy. Výhodou instituce je možnost pracovat nejen v laboratorním měřítku, ale pokusy škálovat i do vysokého množství. To umožňuje místní tzv. Pilotní centrum, kde lze provádět reakce i v objemu kolem 100 litrů. Ústav má také široké přístrojové vybavení, pomocí kterého lze důkladně sledovat reakce a charakterizovat produkty.

 

Pilotní centrum na ÚACH AV ČR, v. v. i.

V ČR není ÚACH jedinou zapojenou institucí. Nepostradatelným článkem je i Vojenský výzkumný ústav s.p. (VVU) v Brně, který má i oprávnění pracovat s chemickými bojovými látkami. Ve Vyškově ca 50 km od Brna má speciální vojenský výcvikový areál, kde se provádí testování nebezpečných látek.

Plánek testovacího areálu VVU ve Vyškově u Brna.

Ukázka testů v areálu ve Vyškově.

Dosavadní postup v projektu za Ústav anorganické chemie AV ČR komentuje Dr. Petra Ecorchard, jedna z vedoucích projektu v ČR: „Teď jsme ve fázi, kdy se udělaly syntézy v menším i ve větším měřítku a budou se dělat screeningové testy na VVU na chemické bojové látky. Část látek se pošle také do Španělska, kde budou probíhat testy na biologické bojové látky.“

UDÁLOSTI K PROJEKTU - BUDE PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZOVÁNO:

 • Kick-off meeting, 19.-20. září 2023, Colegio de Nuestra Señora. Avda. Europa, 100. Valdemoro

Instituce zapojené do projektu

 1. COUNTERFOG EBT DE LA UAH S.L. (Spain; Coordinator)
 2. UNIVERSIDAD DE ALCALA (ES; Partner)
 3. Fundación para la Investigación Biomédica del Hospital Universitario La Paz (Spain; Affiliated)
 4. NATIONAL UNIVERSITY OF IRELAND GALWAY (Ireland; Partner)
 5. AIT AUSTRIAN INSTITUTE OF TECHNOLOGY GMBH (AT; Partner)
 6. WOJSKOWA AKADEMIA TECHNICZNA IM JAROSLAWA DABROWSKIEWO (PL; Partner)
 7. USTAV ANORGANICKE CHEMIE, AV CR, V. V. I. (CZ; Partner)
 8. AGENCIA ESTATAL CONSEJO SUPERIOR DE INVESTIGACIONES CIENTIFICAS (ES; Partner)
 9. KENTRO MELETON ASFALEIAS (EL; Partner)
 10. JOANNEUM RESEARCH FORSCHUNGSGESELLSCHAFT MBI... (AT; Partner)
 11. MIRION TECHNOLOGIES (MGPI) SAS (France; Partner)
 12. SAINT GEORGE TECH LTD (UK; Partner)
 13. San Jorge Technológicas S.L. (Spain; Affiliated)
 14. Veproil Ltd (Hungary; Partner)
 15. MINISTRY OF THE INTERIOR (Finland; Partner)
 16. ASSOCIATION PEGASE (FR; Partner)
 17. FUNDACION DE LA COMUNIDAD VALENCIANA PARA LA PROMOCION ESTRATEGICA DESARROLLO Y LA INNOVACION URBANA FUNDACION (ES; Partner)
 18. ESCUELA ESPANOLA DE SALVAMENTO Y DETTECION CON PERROS... (Spain; Partner)
 19. HELLENIC POLICE (EL; Partner)

 

Sdílet článek:Share:
Kategorie Aktuality.