Udělení ceny Horizon Widera 2022 Impact Prize (Security Innovation Award)

Technologie pro rychlou dekontaminaci Counterfog® – to je výsledek unikátního výzkumného projektu, do kterého se zapojilo celkem 11 výzkumných týmů z šesti evropských zemí. Důkazem úspěšnosti projektu je nedávné obdržení prestižní ceny Horizon Widera 2022 Impact Prize, která je udělována inovátorům s významným přínosem na poli civilní bezpečnosti. Cenu převzal počátkem října na slavnostní ceremonii v Bruselu hlavní koordinátor projektu Prof. José Luis Pérez Díaz z Universidad de Alcalá ve Španělsku. V rámci projektu, který probíhal v letech 2013–2017, se vyvíjely zejména trysky na dokonalou mlhu z vody a testoval se TiO2 na dekontaminaci. A součástí výzkumného týmu byli i vědci z ÚACH!

Testování a zdokonalování prototypů zařízení pro rychlou dekontaminaci vozidel a budov se účastnila španělská národní policie. Mobilní jednotka pro hromadnou dekontaminaci byla přestavěna ze zásahového vozu původně určeného pro potlačování nepokojů. Zařízení pro rychlou dekontaminaci Counterfog® uvedly do provozu také např. španělská vojenská pohotovostní jednotka UME při dekontaminaci radiologických látek, madridská pohotovostní služba SUMMA dekontaminující sanitky či španělská pořadatelská společnost IFEMA.

Společnost Counterfog® nyní vyrábí a prodává zařízení pro hromadnou dekontaminaci v několika zemích. Mimo jiné také zaznamenala velké úspěchy při rychlé detekci viru SARS-CoV2 ve vzduchu.

 

Informace o projektu

Název projektu: Device for large scale fog decontamination, Counterfog. FP7-Security

Doba trvání projektu: 11/2013 – 10/2017

Účastníci:

ČR – Ústav anorganické chemie AV ČR (řešitel: Václav Štengl; členové týmu: Petra Ecorchard, Darina Smržová, Jiří Henych, Martin Šťastný), Vojenský výzkumný ústav, VOP CZ

Španělsko – UAH, CIEMAT, AEC-ES, UC3M

Spojené království – STR

Bulharsko – BAS

Švédsko – CONSILIUM

Německo – BPE

Předávání cen

Pracoviště jednoho z klíčových partnerů projektu – Laboratoř dynamiky mlhy, CIEMAT Madrid, Španělsko

Sdílet článek:Share:
Kategorie Aktuality.