Veletrh vědy 2023 – Fotografie

Veletrh vědy 2023 je za námi. A moc jsme si ho užili! Sice jinak než návštěvníci, ale rozhodně ne méně 🙂 Letošní ročník byl extrémně vydařený, návštěvnost rekordní a program na všech stáncích opět bohatší. Na stánku Ústavu anorganické chemie jste si mohli popovídat s našimi sdílnými a ochotnými odborníky, nahlédnout do světa klastrových molekul a barevných nanočástic, prozkoumat barvy na malířských dílech či si odpočinout u zábavných i vzdělávacích videí. Odvážnější z vás se registrovali na únikovou hru "Přísně tajný výzkum", kde se přenesli do 60. let minulého století a pokusili se nalézt vzorec raketového paliva pro cestu do vesmíru. Výherci kvízu si mohli ve virtuální realitě sestavit boranový laser a zachránit Zemi před náletem nebezpečných meteoritů. Pro nejmenší čekaly naše tradiční a vždy plné dílny na výrobu slizu a stavění molekul z bonbónů. Novinkou byla letos dílnička "Maluj jako starý mistr", kde si děti vyzkoušely namalovat miniaturu vlastnoručně vyrobenou barvičkou z pigmentů a vajíček. Neplánovaně a spontánně vzniklo i pipetovací mikrostanoviště, kde si návštěvníci mohli pohrát s tzv. lávovou lampou - úspěch mělo nečekaně velký, zařadíme ho určitě ve větším i příští rok. Už teď se na vás moc těšíme - tak v červnu 2024 na výstavišti v Letňanech!

Bylo nám ctí přivítat v prezentačním stánku i ministryni pro vědu, výzkum a inovace Helenu Langšádlovou a předsedkyni AV ČR Evu Zažímalovou.

I malířská dílna pro nejmenší "Maluj jako starý mistr" vyžaduje řádnou teoretickou průpravu.

Tradiční stavění molekul z bonbónů. Kolika malým syntetikům doma ještě molekula na poličce leží (celá)? 🙂

Výroba slizu dokáže lehce přiblížit chemii i těm nejmenším návštěvníkům. A jejich úsměv je pro nás největší odměnou.

Ke štěstí malého chemika stačí maličkost - pipetka a obarvená voda.

Dění na VV bylo řádně dokumentováno - za náš stánek promluvil k návštěvníkům, výzkumníkům a organizátorům popularizátor vědy Michael Londesborough.

Díky, díky, díky! Bylo vás hodně a byli jste skvělí! Tak příští rok dáme opět rekord 🙂 Těšíme se, tým ÚACH AV ČR.

Sdílet článek:Share:
Kategorie Aktuality.