ÚACh na Veletrhu vědy 2022

Ústav anorganické chemie (UACH) AV ČR, v. v. i. se poprvé v historii prezentoval na populárně naučné akci pro veřejnost Veletrh vědy 2022, která se konala ve dnech 2.–4. 6. 2022 na výstavišti PVA EXPO Praha v Letňanech.

Propagace

Expozice ÚACH byla představena a propagována prostřednictvím televizních obrazovek – upoutávka v pořadu „Sama doma“ (SAMA DOMA – ÚACH na VV), na sociálních sítích (např. Instagram – ÚACH na VV) i na oficiálních stránkách Veletrhu vědy (VV – ÚACH na VV).

Přípravy

Samotná expozice se začala chystat začátkem „veletržního“ týdne – vozil se potřebný materiál, stavěla se obří svítící molekula a probíhala důkladná školení organizátorů ve výrobě slizu či stavění molekul z bonbónů, aby byli všichni na malé i velké řádně připraveni ?

Expozice

Návštěvníkům expozice UACH byl k dispozici prezentační stánek, kde si mohli na posterech a ve vitrínkách prohlédnout, jakými tématy se ústav zabývá a popovídat si (nejen) o vědeckých tématech se zástupci z řad našich odborníků. Součástí prezentačního stánku byla také velká obrazovka, na které byla promítána nejpopulárnější krátká videa přibližující tématiku větším i menším divákům. Kdo už neměl sílu diskutovat či hledat informace na plakátech si tak mohl při sledování příjemně odpočinout a něco nového se přitom i dozvědět.

Velkým lákadlem pro návštěvníky byla popularizačně-vzdělávací hra ve virtuální realitě – „Boj s vesmírnými meteority pomocí boranového laseru“. Ta byla ovšem pouze za odměnu. Vyhrát ji mohli několikrát denně ti, kteří našli v našem prezentačním stánku správné odpovědi na otázky vědomostního kvízu.

Trochu skryté před zraky většiny návštěvníků zůstávaly prostory, kde se odehrávala úniková hra s chemickou tématikou „Přísně tajný výzkum“. Na hru bylo třeba se předem registrovat. Soutěžilo se ve skupinách 6 osob, členové se mezi sebou mnohdy neznali, ale báječně se svými schopnostmi při řešení jednotlivých únikových hlavolamů doplňovali. I když se pohybuje průměrný čas okolo 40 minut, stačil nejrychlejší skupince pro únik čas poloviční!

Nejvýraznějším prvkem stánku byla obří svítící molekula, do které byly umístěny dílničky pro ty nejmenší – skládání molekul z bonbónů a výroba slizu. Zájem byl obrovský a děti byly ochotné si vystát na tyto aktivity i dlouhou frontu. Ty nejšikovnější si mohly postavit základní strukturní motiv boranů – ikosaedr. Enormního zájmu si všimly i televizní kamery a s dětmi v dílničkách byl o aktivitách v molekule natočen rozhovor pro ČT.

Poděkování

Závěrem bychom rádi poděkovali všem, kteří se na přípravách a organizaci podíleli, i vám, větším i menším návštěvníkům. Váš zájem nás mile překvapil a potěšil. Budeme doufat, že se to v našem stánku bude podobně hemžit i příští rok ? Už se na vás těšíme!

 

Prezentační stánek - místo mnoha aktivit - představení výzkumu vědci i formou plakátů a exponátů ve vitrínách, zajímavá videa i hra ve virtuální realitě.

Dílničky v molekule - nebývalý zájem účastníků přilákal i kamery České televize.

Kolem stánku bylo po celou dobu rušno - Děkujeme!

Sdílet článek:Share:
Kategorie Aktuality.