Prémie podpoří založení výzkumného týmu Karla Škocha

"Hledání světel" - i tak lze volně přeložit název prémie Lumina quaeruntur, kterou Akademie věd ČR každoročně uděluje nejlepším vědcům pro rozvoj jejich vlastní výzkumné skupiny. Ocenění letos získal i Karel Škoch z Oddělení materiálové chemie Ústavu anorganické chemie AV ČR. Moc gratulujeme a přejeme mnoho úspěchů a radosti při práci v nové laboratoři. Kolegové z ÚACH.

(Autorkou všech fotografií v příspěvku je Jana Plavec.)

 

Ocenění je velmi významné pro celý výzkumný ústav (na fotografii ředitel ÚACH AV ČR Kamil Lang).

Ocenění přebral od předsedkyně AV ČR vědec Karel Škoch i zástupce ústavu ředitel Kamil Lang.

Slavnostní ceremoniál probíhal ve vile Lanna. Ocenění předávala předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová.

5 oceněných pro rok 2023 (zleva - fyzik Jakub Vícha, biolog Gerrit Angst, chemik Karel Škoch, filozof Davide Crippa, psycholožka Kateřina Chládková)

Sloučeniny přechodných kovů jako je palladium, rhodium či nikl nacházejí široké využití v organické syntéze např. při přípravě léčiv nebo jiných biologicky aktivních látek. Jejich nevýhodou je ale vysoká cena, toxicita nebo obtížná dostupnost. Nová vědecká skupina Karla Škocha si bude klást za cíl hledat alternativní postupy, které by využívaly prvky přírodě bližší, jako je bor, křemík či fosfor, a to ve formě tzv. Lewisových superkyselin. Jedná o molekuly s nedostatečným počtem elektronů, které mají schopnost z okolních sloučenin elektrony odčerpávat, čímž mění uspořádání jejich elektronového obalu a umožňují jim vstupovat do reakcí, které by za standardních podmínek vůbec neprobíhaly. Tým se navíc pokusí účinnost superkyselin ještě zvýšit tím, že připraví superkyseliny ve formě kladně nabitých částic, které mají schopnosti odčerpávat elektrony ještě vyšší.

 

Videomedailonek Karla Škocha (Akademie věd ČR)

 

Aktualita AV ČR k udělení ceny Lumina quaeruntur pro rok 2023

Sdílet článek:Share:
Kategorie Aktuality.