Pozvánka na výstavu Kopie a falzifikáty v portrétní miniatuře

Laboratoř ALMA připravila výstavu Kopie a falzifikáty v portrétní miniatuře. Výstava se koná od 1.11.2021 do 14.1.2022 v Galerii Věda a umění v budově Akademie  věd ČR na Národní třídě 3 v Praze. Otvírací doba Po-Pá 10:00-18:00. Vstup volný.

Malovaná portrétní miniatura je svébytný malířský směr, který se zrodil v Anglii v 16. století a vrcholu své popularity dosáhl v Evropě 18. a 19. století. Dříve však, než ho zastínila dynamicky se rozvíjející fotografie, vznikla celá řada dobově specifických technik. Není přitom snadné odpovědět na otázku, zda se pod bravurně provedenou malbou skrývá kresba, fotografický přenos nebo tiskový rastr – zvláště tehdy, když z tenké a precizní malby na slonovině nelze odebrat žádný vzoreček k výzkumu. Dnešní vědecké přístroje však pod povrch nejen vidí, ale dokáží získat i překvapivě přesné informace o použitých materiálech, a to neinvazivně, bez odběru vzorku. Na výstavě se tak otevírá fascinující příběh výtvarného vývoje miniatur, který od mistrovských originálů přes dobové a pozdější kopie vede v posledku až k laciným napodobeninám a falzům. Vůbec poprvé byly miniatury z českých sbírek takto prozkoumány.

Tento týden se koná první ročník Týdne Akademie věd ČR. V průběhu víkendu 6.-.7.11. je tak výstava výjimečně otevřená od 10:00 do 18:00. V neděli navíc s odborným komentářem Evy Kočí z laboratoře ALMA, která bude na výstavě celou neděli přítomna.

Autoři výstavy: David Hradil, Janka Hradilová, Olga Trmalová

Sdílet článek:Share:
Kategorie Aktuality.