Bohumil Štíbr byl oceněn čestnou medailí AV ČR

Bohumil Štíbr byl jeden z nejvýznamnějších a nejrespektovanějších anorganických chemiků. Svá studia ukončil v roce 1962 a od té chvíle působil v Ústavu anorganické chemie AV ČR. Jako jeden ze zakladatelů unikátní české školy borové chemie, která působí pod tímto ústavem, pak vychoval několik generací současných odborníků. V jejím čele stál celé čtvrtstoletí.

Během svého působení v oboru pomáhal českým chemikům budovat renomé v zahraničí a položil základy mezinárodní spolupráce, která dodnes plodí vědecké výsledky. Práce Bohumila Štíbra a jeho kolegů vyústila v přibližně 150 vědeckých prací.

„Podařilo se mu pozvednou kvalitu české anorganické chemie,“ připomněl Bohumír Grüner z Ústavu anorganické chemie AV ČR. „Mimo jiné pomáhal organizovat první konferenci o tomto oboru, která byla krokem k založení Světové borové komunity. Dnes je ta konference tradiční a máme jich za sebou už šestnáct.“

Za dlouholetou vědeckou snahu o úspěchy při navazování mezinárodní spolupráce mu byla v roce 2001 udělena Cena Humboldtovy nadace. V roce 2006 dále obdržel Cenu AV ČR za vynikající výsledky ve výzkumu, které odborníky inspirují dodnes.

Cely článek na webu AV ČR je zde.

Medaili od předsedkyně AV ČR Evy Zažímalové a místopředsedy AV ČR Ondřeje Beránka převzal za Bohumila Štíbra Kamil Lang z Ústavu anorganické chemie AV ČR (uprostřed).

Ředitel ÚACH Kamil Lang přebírá medaili od paní předsedkyně Evy Zažímalové.

Vedoucí oddělení syntéz Bohumír Grüner s děkovnou řečí.

Sdílet článek:Share:
Kategorie Aktuality.