Pigmenty na bázi povrchově modifikovaných nosičů

 
 

Kompozitní pigmenty: barevná vrstva na substrátu

Kontakt: V. Štengl, Oddělení chemie pevných látek

Jestliže je homogenní hydrolýza močívinou prováděna za určitých podmínek v přítomnosti vhodného substrátu (slída, kaolin, celulosa) dochází ke tvorbě vrstvy hydrolyzovaného oxidu právě na povrchu tohoto substrátu.

Metakaolín pokrytý CoAl2O4 (a), (ZnCo)Al2O4 (b), Co-Cr-Al  (c), Co-Cr (d), Zn-Co-Cr-Al (e)Touto metodou lze získat různě zbarvené pigmenty na bází kaolinu nebo slídy. Výsledná barva závisí na kovových iontech v povrchové vrstvě, jejich mocenství a fázovém složení. Například při použití FeIII je možné získat paletu odstínů od žlutých a zlatých přes oranžové a okrové k bronzovým a červeným, FeIII a FeII posky- tují řadu odstínů od stříbrné až pod černou. Modré odstíny je možné získat kombinací AlIII a CoII, zelené pomocí CrIII a zelenomodré kombinací CrIII a CoII. Konečné zabarvení slídového pigmentu se získá žíháním modifikované slídy nebo kaolinu. Zabarvení pigmentu se mění s teplotou žíhání. Při použití určitého poměru kobaltu a hliníku je pigment do 150 °C světle fialový a postupně tmavne do černé, při 500 °C přechází v temně zelenou, nad 650 °C je zelenomodrý a nad 800 °C má barvu akvamarínové modři.

Vybrané publikace

  • Štengl, V.; Šubrt, J.; Bakardjieva, S.; Kalendová, A.; Kalenda, P., The preparation and characteristics of pigments based on mica coated with metal oxides. Dyes and Pigments 2003, 58 (3), 239-244.
  • Štengl, V.; Šubrt, J.; Bakardjieva, S., Chemically modified mica. Chemicke Listy 2003, 97 (1), 45-48.
  • Kalenda, P.; Kalendova, A.; Štengl, V.; Antoš, P.; Šubrt, J.; Kváča, Z.; Bakardjieva, S., Properties of surface-treated mica in anticorrosive coatings. Progress in Organic Coatings 2004, 49 (2), 137-145.
  • Kalendová, A.; Tamchynová, P.; Štengl, V.; Šubrt, J., Behaviour of surface-treated mica and other pigments with lamellar particles in anticorrosive coatings. Macromolecular Symposia 2002, 187, 367-376.

Projektová podpora

  • Projekt MPO FDK-05 - Aplikace slídových pigmentů s obsahem oxidu železitého do organických povlaků pro ekologické antikorozní systémy (2000 - 2003)
  • Projekt MPO FR-TI1/006 - Materiály na bázi kaolinitu modifikovaného nano-oxidy přechodných kovů (2009 - 2012)
 
 
 
 
 
 
 
Ústav
anorganické
chemie AV ČR
Výzkum
Pro odborníky Pro veřejnost Pro studenty Pro zaměstnance